Чарівні струни та голоси з України   ансамблю бандуристів з ТНПУ ім.В.Гнатюка   зривали бурні аплодисменти та овації у Франції (ФОТО)

Чарівні струни та голоси з України

ансамблю бандуристів з ТНПУ ім.В.Гнатюка

зривали бурні аплодисменти та овації у Франції

Цього року Україна відзначає 25 річницю дипломатичних відносин з Францією.

В рамках відзначення цієї дати, дуже почесна та відповідальна місія представляти Україну, Тернопіль та наш університет у Франції випала ансамблю бандуристів ТНПУ ім. В.Гнатюка під керівництвом заслуженого артиста України, доцента кафедри музикознавства та методики музичного мистецтва Дмитра Васильовича Губ’яка.

Гастрольна поїздка тривала з 16 березня по 9 квітня цього року. Бандуристи мали змогу виступати у різних регіонах Франції. Загалом турне налічувало 28 концертів. Концертна програма складалася з українських народних пісень, духовної музики українських композиторів, відомих творів світової класики, популярних французьких пісень, було танго, був і джаз, а до деяких пісень було використано театральні засоби. Велику кількість творів до концертної програми було аранжовано для ансамблю бандуристів керівником – Д. В. Губ’яком. Учасниками ансамблю є студенти та випускники нашого університету: Юлія Петрик, Христина Білик, Адріана Москалюк, Ірина Губ’як, Марія Кормило.

На кожному із концертів артисти зривали бурні аплодисменти та овації на стоячи! Бандура для французів ще досі залишається інструментом екзотичним, незнаним – це ангельське звучання, яке зачаровує своїм унікальним тембром. Не менше захоплення у глядачів викликали українські строї артистів. Публіка була захоплена красою та барвистістю борщівських вишиванок, а разом із тим великою працьовитістю наших вишивальниць!

У першу неділю подорожі ми побували у паломницькому місці – в базиліці Notre-Dame de Laus, де нас привітно прийняв єпископ Жан-Мішель ді Фалько, відомий своєю участю у знаному співочому тріо священників «Le Pretre». Ми мали можливість познайомитись із літургією латинського обряду, співали під час меси «Отче наш» М.Леонтовича та «Ave Maria» Ш. Азнавура. Співати і грати у храмі, коли прямо у тебе за спиною місце з’явлення Пресвятої Богородиці, якось дуже по-особливому, трепетно і радісно!

Дуже відповідальним був виступ у мерії Парижа. Серед присутніх на концерті був мер міста, культурний аташе посольства України у Франції Наталія Кочубей, українська письменниця, співачка, перший секретар з питань культури України у Франції Ірена Карпа, а також представники української діаспори. Зал, у якому більше 300 місць, був переповнений – дехто був змушений стояти, а дехто сидів на східцях. Для артистів завжди приємно виступати перед численною публікою!

Ще один визначний концерт відбувся у стінах Палацу XVII століття, де колись перебував імператор Наполеон ІІІ, а сьогодні знаходиться дирекція всіх військових шкіл Франції та резиденція генерала (місто Тур). Серед присутніх був пан генерал, високоповажні військові особи та представники місцевої влади. За чудовий концерт та за внесок у зміцнення культурних зв’язків між Францією та Україною генерал французької армії нагородив ансамбль бандуристів та керівника спеціальною медаллю.

У своєму завершальному слові пан генерал сказав такі слова: «Сьогодні, у цьому залі, ви були, як промінчики сонця: такі радісні, такі щирі. Дякую вам за можливість познайомитися з українським мистецтвом та культурою вашого краю. Ви подарували нам величезне задоволення своїм співом, грою і високим професіоналізмом!»

Окрім концертів, у цьому турне нам пощастило відвідати музей зі світовою славою – Лувр. Там ми побачили на власні очі те, що до цього могли оглядати хіба що у підручниках. Це і всіма знана «Мона Ліза» і єгипетський «Сфінкс», і статуя «Венери Мілоської», і «Ніка самофракійська», і дуже багато інших безцінних скарбів світової культури.

Ця поїздка була дуже цікавою та багатою на події. Вона була особливою, адже кожен з нас відчував велику відповідальність, представляючи у Франції Україну та її культуру, особливо в цей нелегкий для України час!

На мою думку, роль українських митців та культури є багато в чому недооціненою, з огляду на ту геополітичну ситуацію, в якій опинилася сьогодні Україна, адже митці знайомлять найширші кола європейського суспільства з культурою нашої Батьківщини і представляють її з найкращого боку! Українська пісня, бандура, вишиванка закохують у себе кожного, хто приходить на концерт! Вдячні слухачі висловлюють своє щире захоплення, свою підтримку Україні, сміються і плачуть, сестри монашого ордену обіцяють молитися за нас і за Україну, а військові усвідомлюють, що Україна – це те, за що варто боротися!

Учасниця ансамблю,
студентка групи ММ-41
Христина Білик

Більше фото див. в альбомі