«Психологічна підтримка волонтерів»: реалізація польсько-українського проєкту викладачами та студентами кафедри психології ТНПУ
«Психологічна підтримка волонтерів»:

реалізація польсько-українського проєкту

викладачами та студентами кафедри психології ТНПУ

Волонтерство в наш час – не тільки благородні вчинки та вияв фізичного, психологічного, духовного подвижництва, а і спосіб самореалізації в ситуації виборювання національної ідентичності та розбудови відкритого громадянського суспільства. Викладацька і студентська спільнота Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка активно включилася у волонтерську діяльність ще до повномасштабного вторгнення російського агресора в Україну. А з перших днів війни – в лютому 2022 року, в університеті створено Волонтерський центр, який діє ініціативно, активно, злагоджено і координує свою роботу з іншими аналогічними центрами та організаціями. Не лишилася осторонь діяльності Центру і кафедра психології факультету педагогіки і психології ТНПУ  (завідувачка - проф. Марина Орап), на базі якої забезпечується фахова підготовка майбутніх психологів бізнесу і управління, яка є практикоорієнтованою в контексті викликів сьогодення.

Воркшоп із майбутніми психологинями бізнесу та управління проводять професорки Оксана Кікінежді та Наталія Савелюк
Воркшоп із майбутніми психологинями бізнесу та управління
 проводять професорки Оксана Кікінежді та Наталія Савелюк

В умовах війни та спричиненою нею масштабної гуманітарної кризи, що вийшла далеко за межі української держави, волонтерами стали не тільки українці, а й громадяни багатьох дружніх до нас країн, серед яких однією із перших була і залишається Польща. Так, за даними Управління верховного комісара ООН у справах біженців, саме Польща від початку війни офіційно прийняла найбільшу кількість вимушених переселенців з України (1,5 мільйона осіб).

Логотип міжнародного проєкту в рамках програми Для України та за підтримки Фундації польської науки

У цій складній ситуації інтелектуально та емоційно визрів спільний польсько-український проєкт проф. Агати Худзіцької-Чупали та проф. Надії Гапон – «Зміцнення прихильності людей до волонтерства для біженців з України. Мотивація волонтерів та наміри волонтерства – роль психологічних та соціальних чинників». Його ініційовано та організовано за підтримки Фундації польської науки та в рамках програми «Для України» Інститутом психології Університету соціальних і гуманітарних наук (SWPS), факультетом психології в м. Катовіце (Польща), Львівським національним університетом імені Івана Франка (Україна). У рамках проєкту заплановано і проведено тематичні лекції та воркшопи. Цільова авдиторія – волонтери як активні представники органів місцевого самоврядування, громадських організацій, різних установ і закладів Польщі та України.

Дистанційна частина воркшопу яка об'єднала волонтерів із різних областей України

На початку проєкту ініціатори зазначили, що повномасштабна війна в Україні, яка стала резонансною для Європи та всього демократичного світу, вимагає активізації ресурсів громадянського суспільства, тісно пов’язаного з волонтерами та їх діяльністю. Було наголошено, що, хоча волонтерство і дає змогу реалізовувати вищі людські цінності та є соціально схвалюваним явищем, особистість волонтера потребує особливого захисту і підтримки у плані подолання негативних емоційних впливів. Тому визначені проєктом цілі лекцій та майстер-класів були наступними: надати учасникам заходів поглиблені знання про психологічні аспекти мотивації волонтерів, реалізувати турботу про їх емоційне благополуччя, попередити й подолати окремі негативні явища, обмінятися актуальним досвідом і дієвими практиками.

Реалізація польсько-українського проєкту в літературно-меморіальному музеї Юліуша Словацького

Воркшопи «Психологічна підтримка волонтерів» в Україні провели: проф. Л. Карамушка (Інститут психології ім. Г.С. Костюка НАПН України, м. Київ), проф. Надія Гапон (Львівський національний університет імені Івана Франка, м. Львів), проф. Наталія Савелюк спільно з менторкою занять проф. Оксаною Кікінежді (Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, м. Тернопіль і м. Кременець). Участь у заходах узяли: волонтери та волонтерки Києва, Львова, Тернополя, Запоріжжя, Кременця, серед яких – студенти ОП «Психологія бізнесу і управління» Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка та студенти ОП «Психологія» Національного університету «Запорізька політехніка», котрі здобувають вищу освіту за ОКР «бакалавр» і «магістр».

Волонтери презентують свою діяльність. Все буде Україна!

Воркшопи супроводжувалися активними обговореннями реалізованого доброчинства та планами на майбутнє, обміном досвідом допомоги іншим і психологічної самодопомоги, емпатійними дискусіями та командними інсайтами. Ці зустрічі були настільки резонансними, що після завершення заходів відповідні обговорення тривали у соцмережах – зокрема, у спеціально створеному вайбер-чаті «Психологічна допомога волонтерам». Усі учасники воркшопів безкоштовно отримали актуальні методичні матеріали для волонтерів «Як допомогти собі та іншим у час війни» (за ред. проф. А. Худзіцької-Чупали та проф. Н. Гапон).

Отже, завершення проєкту не стало, власне, «завершенням», а втілило відомі слова української геніальної поетеси Ліни Костенко: «І кожен фініш – це, по суті, старт». Його реалізація додала нові значущі психологічні ресурси усім учасникам та учасницям – організаторам, менторам, тренерам і волонтерам. Висловлюємо щиру подяку Силам оборони України, українським та польським волонтерам і волонтеркам, науковим колегам, персонально – шановним професоркам Агаті Худзіцькій-Чупалі та Надії Гапон із надіями на подальшу плідну взаємодію, взаємодопомогу задля спільної майбутньої Перемоги! Перемоги не тільки нашої країни, а й всього цивілізованого, демократичного світу, Сил Добра та Доброчинства.

Оксана Кікінежді,
докторка психологічних наук, професорка,