Фундатор географічної науки на Тернопіллі  (до 89-ліття професора ТНПУ Йосипа Михайловича Свинка) (ФОТО)

Фундатор географічної науки на Тернопіллі

(до 89-ліття професора ТНПУ

Йосипа Михайловича Свинка)

2 жовтня 2023 року випонилось 89 років від дня народження професора, академіка Української екологічної академії наук, почесного члена Українського товариства охорони природи, почесного члена Українського географічного товариства, дійсного члена Наукового товариства імені Т. Шевченка, ветерана праці, професора кафедри фізичної ТНПУ Йосипа Михайловича Свинка.

Український науковець, педагог, краєзнавець, громадський діяч

Йосип Михайловиич Свинко - український науковець, педагог, краєзнавець, громадський діяч

Й.Свинко обирався заступником декана та деканом природничого факультету (1969–1973 рр.), був ініціатором створення Тернопільського відділу Українського географічного товариства (1972 р.) та географічного факультету (1990 р.). У 1982 році обраний завідувачем кафедри географії, а після її розділення на дві окремі кафедри (фізичної й економічної та соціальної) – завідувачем кафедри фізичної географії. На цій посаді працював до червня 2008 р.

Професор Й. Свинко – одержимий дослідник, автор близько 450 наукових та науково-методичних праць, у тім числі десяти монографій і п’яти підручників з грифом Міністерства освіти і науки України. Він став легендою географічного факультету Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, стаж його педагогічної роботи – 60 років!

Й.М.Свинко має широкий спектр наукових уподобань і великий науковий доробок у багатьох напрямах географічної науки:

• геолого-геоморфологічні дослідження, серед яких особливо виділяються його праці з неотектоніки;

• природоохоронні дослідження, зокрема обґрунтування, виділення і вивчення значної кількості пам’яток природи Тернопілля;

• геологічна, геоморфологічна і природоохоронна освіта;

• історія геологічних, географічних і біологічних досліджень у персоналіях та ін.

Перелік наукових уподобань Й.Свинка можна було б продовжити, проте й наведене достатньо засвідчує різнобічність наукових пошуків шановного професора.

У 1970 році відзначений нагрудним знаком «Відмінник народної освіти УРСР», в 1982 р. – нагрудним знаком «Відмінник охорони природи УРСР», а в 1986 р. нагороджений Грамотою Президії Верховної Ради УРСР. У 1991 р. йому було присвоєно вчене звання професора, в 2004 – академіка Української екологічної академії наук, а в 2018 р. – дійсного члена Наукового товариства імені Шевченка, що є найвищим науковим званням у цій авторитетній світовій організації українських науковців. 1 жовтня 2020 р. отримав почесну відзнаку «Гордість ТНПУ».

Професор Й. Свинко – активний громадський діяч. Він багато зробив для відкриття географічного факультету у Тернопільському педагогічному інституті, організації у ньому прекрасного геологічного музею, висвітлення внеску західноукраїнських учених-природодослідників у розвиток української і світової науки тощо. За особистий вагомий внесок у зміцнення міжетнічних відносин в Україні та за її межами, за активну участь у розбудові демократичного суспільства, за збереження звичаїв та традицій свого народу нагороджений відзнакою Держкомнацміграції (2009 р.).

Колишні учні, а згодом колеги по роботі П. Дем'янчук та Б. Гавришок прийшли привітати Йосипа Михайловича з днем народження

Сьогодні, у свої 89 років професор Й. Свинко залишається сповненим енергії та творчих планів. Дай Боже, щоб таких Людей і Учителів в Україні було більше, а Йосипу Михайловичу здоров’я та довгі літа творчого життя.

Доцент кафедри географії та методики її навчання
Петро Дем’янчук